Idealne żelazko parowe powinno dokładnie prasować wszystkie tkaniny, nie niszczyć materiałów, a także być lekkie i wygodne w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że z biegiem czasu nawet najlepsze urządzenia mogą pracować mniej efektywnie, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane. W przypadku żelazka parowego kluczową rolę odgrywa jego odkamienianie. Jak należy czyścić żelazko, aby nie uszkodzić urządzenia? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami,
- jak czyścić żelazko z kamienia,
- jak uniknąć częstego odkamieniania żelazka,
- na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka.
Brudne urządzenie to niestety także brudne ubrania. Jeśli na stopie żelazka znajdują się plamy lub osadza się kamień, wszystko to trafia na Twoje ubrania. Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci niektóre zanieczyszczenia mogą na stałe wniknąć w tkaninę, w związku z czym będzie ona nie do uratowania. Abyś więc nie musiał żegnać się swoją ulubioną koszulą czy innym elementem odzieży, warto poświęcić chwilę na czyszczenie żelazka Zelmer lub każdego innego żelazka parowego, które masz w domu.
Domowe sposoby na czyszczenie żelazka
Jeśli jesteś zwolennikiem przygotowywania domowych środków czystości, z pewnością ucieszy Cię, że do czyszczenia żelazka również możesz wykorzystać znane Ci składniki. Zanim jednak sięgniesz po ocet, sodę oczyszczoną lub sok cytryny, upewnij się, że te środki nadają się do czyszczenia Twojego żelazka. Jak to zrobić? Znajdź instrukcję swojego urządzenia i przeczytaj sekcję poświęconą konserwacji i czyszczeniu. Jeśli nie masz instrukcji papierowej, wpisz model urządzenia w wyszukiwarce internetowej.
Masz pewność, że możesz użyć domowych środków czystości? Sprawdź, jak czyścić żelazko za pomocą każdego z nich.
- czyszczenie żelazka octem – sprawdzi się idealnie do czyszczenia przypalonego żelazka. Wystarczy, że namoczysz ściereczkę octem i będziesz nią delikatnie pocierać żelazko. Stopa urządzenia może być ciepła (nie gorąca) – w ten sposób ocet lepiej usunie zabrudzenia;
- czyszczenie żelazka sodą – również okaże się pomoce przy przypalonym żelazku. Soda jest jednak mocniejszym środkiem, dlatego należy ją stosować głównie w przypadku starych i trudnych do usunięcia przypaleń. Jak przyrządzić pastę z sody? Wsyp do miski dwie łyżeczki sody, wlej jedną łyżeczkę wody destylowanej, a następnie całość wymieszaj. Pastę nałóż na stopę żelazka i odczekaj kilkanaście minut. Na koniec zdejmij całość wilgotną ściereczką;
- czyszczenie żelazka solą – to szybki sposób na przypalenia. Rozsyp sól np. na papierze do pieczenia, a następnie przejedź po niej ciepłym żelazkiem;
- czyszczenie żelazka sokiem z cytryny – to bardzo dobre rozwiązanie do czyszczenia świeżych plam. Wystarczy, że nasączysz ściereczkę sokiem wyciśniętym z cytryny , a następnie… wyprasujesz ją. Zadbaj jednak o to, by nie wybierać programu z najwyższą temperaturą.
Całkiem możliwe, że wśród domowych sposobów na czyszczenie żelazka czy innych urządzeń spotkałeś się kiedyś z poradą, aby łączyć ocet z sodą. Nie zalecamy jednak tej metody. Choć po połączeniu tych dwóch składników powstaje efektywna, pieniąca się substancja, w rzeczywistości nie jest ona tak skuteczna. Ocet i soda tworzą razem octan sodu, które ma lekko zasadowe pH – nie jest więc w stanie poradzić sobie z czyszczeniem przypaleń. Pojawiająca się na paście piana to natomiast nic innego jak dwutlenek węgla, który nie ma żadnych cudownych właściwości czyszczących. Lepiej więc stosować ocet i sodę oczyszczoną oddzielnie.
Czyszczenie żelazka z kamienia – jak to zrobić?
Odkamienianie żelazka parowego nie jest trudnym zadaniem, jednak zanim zaczniesz szukać domowych sposobów, koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia. Niektóre żelazka mają bowiem specjalne funkcje, dzięki którym stosowanie odkamieniaczy jest niepotrzebne.
Samoczynne czyszczenie posiadają m.in. żelazka Zelmer ZIR1505 i ZIR1515. Jak je uruchomić?
- Odłącz żelazko od zasilania i napełnij zbiornik wody.
- Ustaw maksymalną temperaturę.
- Podłącz żelazko do gniazda i poczekaj, aż urządzenie się nagrzeje.
- Ponownie odłącz żelazko od zasilania i przenieś go nad zlew.
- Naciśnij przycisk „clean” i potrząśnij żelazkiem, aż część wody i pary wydostanie się przez otwory w stopie razem z zanieczyszczeniami.
- Zwolnij przycisk „clean” i potrząśnij kilka razy żelazkiem.
- Powtórz naciskanie i zwalnianie przycisku „clean”, aż większość wody wyparuje.
- Podłącz żelazko do zasilania i poczekaj na wyparowanie resztek wody.
- Oczyść zawór, naciskając kilkukrotnie przycisk „clean”.
- Poczekaj, aż żelazko ostygnie i przejedź nim po starym kawałku tkaniny.
Jak mieć czyste żelazko?
Jeśli nie chcesz martwić się trudnymi w usunięciu przypaleniami lub dużą ilością kamienia, przestrzegaj kilku zasad. Dzięki nim Twoje żelazko będzie zawsze czyste, a co ważniejsze – będzie prasować tak, jak powinno.
Przede wszystkim zwróć uwagę, jaką wodę zaleca producent do prasowania (tę informację również znajdziesz w instrukcji). Pamiętaj także, aby po każdym prasowaniu, gdy stopa żelazka jest jeszcze ciepła, przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Jeśli będą na niej jakieś zabrudzenia, usuniesz je od razu bez dużego wysiłku.
Bardzo ważne jest także, byś nie zostawiał resztek wody w żelazku. Dlatego gdy tylko żelazko ostygnie, wylej z pojemnika to, co nie zdążyło odparować. W ten sposób kamień z wody nie będzie osadzał się w żelazku.
Jak nie martwić się odkamienianiem i częstym czyszczeniem żelazka?
Twoje stare żelazko nie działa tak, jakbyś chciał i coraz częściej myślisz o nowym urządzeniu? Przy wyborze sprzętu koniecznie zwróć uwagę na funkcje, które mogą Ci ułatwić czyszczenie i odkamienianie żelazka.
W naszej ofercie znajdziesz m.in. żelazko parowe ZIR3200 Healthy z potrójnym systemem Anticalc zapobiegającym osadzaniu się kamienia. Umożliwia on automatyczne wyczyszczenie żelazka bez konieczności stosowania dodatkowych preparatów. Inne żelazka w naszej ofercie również mają systemy zapobiega osadzaniu się kamienia. Posiadają także funkcje ułatwiające prasowanie różnych tkanin. Dzięki nim korzystanie z żelazka i z deski do prasowania jest bardzo wygodne.