Historia marki Zelmer

Zelmer – polska legenda i niezmienna polska jakość

Historia marki Zelmer sięga lat 50. XX wieku. To wtedy z linii produkcyjnych zjeżdżają pierwsze pachnące nowością odkurzacze Alfa, które szybko stają się niezbędnym wyposażeniem większości polskich mieszkań – a dziś są wspominane z równym sentymentem co pierwsze czarno-białe telewizory. Ta legendarna linia odkurzaczy o podłużnym, opływowym kształcie będzie produkowana przez kolejne 24 lata bez przerwy.
Z czasem do portfolio Zelmera dołączą kolejne sprzęty AGD: roboty kuchenne, maszynki do mielenia mięsa, młynki do kawy, miksery ręczne i wiele innych urządzeń przydatnych w kuchni i nie tylko.

Choć w ciągu ponad 50 lat rozwoju firmy będą się zmieniać oficjalne nazwy zakładów produkcyjnych i właściciele marki, Zelmer pozostanie wiodącym wytwórcą sprzętów AGD, które w opinii klientów nie zmiennie wyróżniają się jednym – polską niezawodnością.

Historia marki

1937

Rozpoczyna się budowa Fabryki Obrabiarek H. Cegielski, Oddział w Rzeszowie. Wcześniej na tym terenie znajdowała się Wytwórnia Kuchni Polowych i Sprzętu Wojskowego „Mars”.

Zelmer - historia marki

1939-1945

W czasie II wojny światowej zakłady Cegielskiego zostają zniszczone, a maszyny i surowce wywiezione na teren III Rzeszy.

1951

Powstaje Rzeszowska Fabryka Rowerów i Wózków Dziecinnych – państwowe przedsiębiorstwo, które z czasem przekształci się w zakłady Zelmera.

Zelmer - historia marki

1953

Po zmianie nazwy na Rzeszowską Fabrykę Sprzętu Gospodarczego rozpoczyna się produkcja pierwszych odkurzaczy z linii Alfa i Gamma. Model Alfa K-2 szybko podbija rynek zarówno polski, jak i zagraniczny.

1967

Zostaje zarejestrowany znak towarowy Zelmer (skrót od Zakładów Elektromechanicznych w Rzeszowie) – logo to nazwa marki umieszczona nad słońcem w kole. Przedsiębiorstwo po raz kolejny zmienia też oficjalną nazwę, tym razem na „Zelmer” Rzeszowskie Zakłady Elektromechaniczne im. Augustyna Micała. Produkcja odkurzaczy przekracza liczbę 80 000 sztuk.

Zelmer - historia marki

1972

Przedsiębiorstwo zostaje włączone do Zjednoczenia Producentów Zmechanizowanego Sprzętu Gospodarstwa Domowego Predom, w związku z czym w latach 70. i 80. funkcjonuje pod nazwą Predom-Zelmer. Znacznie zwiększa się asortyment produktów, a urządzenia nie tylko cieszą się renomą w kraju, lecz także licznie trafiają na eksport.

Koniec lat 80.

Zelmer wypuszcza pierwszy spot reklamowy.

1992

Wraz z narodzinami nowej epoki przedsiębiorstwo ponownie zmienia nazwę – na Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Gospodarstwa Domowego „Zelmer” w Rzeszowie.

2000

Zelmer rozpoczyna sprzedaż internetową.

Zelmer - historia marki

2001

Zelmer SA debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zelmer - historia marki

2010

Zelmer zyskuje status 1. firmy w Polsce i 3. w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem udziałów w rynku małego AGD.

2011

Powstaje Grupa Zelmer. Produkcja sprzętu przenosi się do nowoczesnej fabryki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Rogoźnicy pod Rzeszowem.

Zelmer - historia marki

2013

Większościowym akcjonariuszem Zelmera staje się Grupa BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH. Jako jedyny właściciel BSH wycofuje akcje firmy z giełdy, wskutek czego Zelmer zostaje włączony do grupy kapitałowej. Oba przedsiębiorstwa współpracują zarówno w Polsce, jak i na pozostałych rynkach.

2020

Prawo do używania znaku towarowego i marki Zelmer nabywa hiszpańska grupa B&B Trends. Od tego momentu za dystrybucję produktów odpowiada Eurogama Sp. z o.o., co oznacza, że zarówno samą marką, jak i ofertą produktową zarządzają Polacy. Polacy tworzą asortyment.