Czajniki ze stali nierdzewnej - Zelmer

Czajniki ze stali nierdzewnej

Czajnik ze stali nierdzewnej – dlaczego warto go kupić?

Trwałość, odporność na uszkodzenia, atrakcyjny wygląd, niezawodność i skuteczność w szybkim podgrzewaniu wody – to najważniejsze cechy, które interesują osoby chcące kupić elektryczne czajniki. Z tego względu dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czajniki ze stali nierdzewnej. Czym dokładnie charakteryzuje się materiał w tego typu urządzeniach? Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię w czajnik ze stali nierdzewnej? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej – czym jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w małym i dużym AGD oraz w przyborach kuchennych. Mogą być z niego wykonane garnki, patelnie oraz właśnie czajnik stalowy. Historia stali nierdzewnej sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to we Francji odkryto, że niektóre związki mogą chronić stal przed działaniem czynników zewnętrznych.

W ten sposób w 1912 roku opatentowano stal nierdzewną, która była mieszanką żelaza i chromu. Obecnie występują cztery główne rodzaje stali nierdzewnej, jednak w przypadku sprzętów kuchennych najistotniejsza jest stal nierdzewna austenityczna, w której skład wchodzi żelazo, chrom i nikiel. Można ją bowiem znaleźć nie tylko w wielu urządzeniach, ale też np. w drobnych akcesoriach kuchennych (sztućcach, kranach, młynkach itp.).

Czajnik elektryczny stalowy – właściwości stali nierdzewnej

Co charakteryzuje stal nierdzewną? Dzięki zastosowaniu tego materiału w elektrycznych urządzeniach do gotowania wody, czajniki ze stali nierdzewne są:

  • odporne na korozję – czyli stopniowe niszczenie materiałów spowodowane wpływem środowiska zewnętrznego,
  • odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne – stal nierdzewna jest bardzo wytrzymałym materiałem, który nie zniszczy się nawet pod wpływem mocnego uderzenia,
  • łatwe w czyszczeniu – stal nierdzewną można szybko umyć wilgotną ściereczką bez konieczności wykonywania intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czajnik stalowy – czy kolor urządzenia ma znaczenie?

Czajnik ze stali nierdzewnej ma najczęściej metaliczny, srebrny kolor. Oczywiście zdarzają się modele czajników w innej kolorystyce (np. stalowobiałej), jednak to właśnie srebrne czajniki stanowią główną podgrupę tego typu urządzeń.

Srebrne czajniki ze stali nierdzewnej bardzo dobrze prezentują się w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym. Warto zwrócić na nie uwagę zwłaszcza wtedy, gdy inne sprzęty w kuchni również są pokryte stalą nierdzewną. Dotyczy to np. ekspresów ciśnieniowych, lodówek, ale też mniejszych dodatków – kranów czy lamp wiszących.

Czajniki ze stali nierdzewnej – jakie funkcje mogą posiadać?

Podobnie jak inne rodzaje urządzeń elektryczne czajniki ze stali nierdzewnej są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają lub przyspieszają gotowanie wody.

Do najpopularniejszych funkcji należą:

  • wspomagane otwieranie pokrywy – co pozwala wygodnie otwierać urządzenie, aby nalać do niego wodę,
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu czajnika z podstawy – dzięki czemu podstawa odcina dopływ prądu, gdy nie wyczuje nacisku czajnika,
  • ochrona przed włączeniem bez wody – dzięki temu urządzenie nie przegrzeje się i nie dojdzie do jego uszkodzenia.

Zastanów się, które z tych funkcji sprawdzą się w Twoim mieszkaniu. Następnie porównaj ze sobą poszczególne modele urządzeń i wybierz to, które spełnia najwięcej Twoich oczekiwań. W ten sposób już niedługo nowy czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej stanie na Twoim kuchennym blacie.

 

You've just added this product to the cart: