Jaki odkurzacz wybrać dla alergika? Podpowiadamy!

ZVC021P

Kurz, roztocza, sierść domowych czworonogów – wszystko to może wywoływać niezbyt przyjemne reakcje alergiczne. Niestety, obecności tych alergenów w mieszkaniu nie da się całkowicie uniknąć, można ją jednak skutecznie ograniczać – m.in. poprzez częste odkurzanie urządzeniem, które maksymalnie oczyszcza wciągane powietrze. Jak wybrać dobry odkurzacz dla alergika? Podpowiadamy!

Alergie różnego typu dotyczą coraz większego grona osób, jednak uczulenie na kurz jest jednym z najbardziej uciążliwych. Jak bowiem uciec od zanieczyszczeń, które znajdują się niemal wszędzie? Wcale nie musisz obmyślać dróg ucieczki przed tym alergenem – wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni odkurzacz, np. dobry odkurzacz Zelmer.

Jaki odkurzacz dla alergika sprawdzi się najlepiej?

Odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy? Jeżeli jesteś alergikiem i właśnie poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, wiedz, że oba rozwiązania mają swoje zalety, a ostateczny wybór zależy po prostu od Twoich indywidualnych preferencji.

Jeśli zdecydujesz się na wybór odkurzacza workowego z wymiennymi materiałowymi lub papierowymi workami, ograniczysz kontakt z gromadzonymi w nich kurzem i zanieczyszczeniami. Gdy worek się zapełni, wystarczy, że go wyjmiesz, wyrzucisz i założysz nowy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na tę opcję, nie powinieneś samodzielnie wyjmować przepełnionego worka, dlatego będziesz musiał regularnie kontrolować stan jego zapełnienia.

Równie dobrym odkurzaczem dla alergików będzie urządzenie w wersji bezworkowej. Posiada ono specjalny pojemnik, do którego – dzięki dużej sile odśrodkowej wytworzonej w odkurzaczu – trafiają wciągane przez rurę zanieczyszczenia. W przypadku takiego urządzenia wystarczy, że po zakończeniu porządków opróżnisz zbiornik z kurzu, a następnie starannie go umyjesz i wysuszysz.

Najlepszy odkurzacz dla alergika – jak go wybrać?

Wybierając odkurzacz, zarówno workowy, jak i bezworkowy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jakie cechy i elementy powinien posiadać najlepszy odkurzacz dla alergika? Sprawdź:

  • wysoką moc – takie urządzenie pomaga skutecznie usunąć kurz i inne zanieczyszczenia,
  • dużą pojemność worka, jeśli zdecydujesz się na model workowy – dzięki temu nie będziesz musiał zbyt często go wymieniać, a tym samym narażać się na kontakt z alergenami,
  • wysokiej jakości filtr – na przykład dostępne w ofercie marki Zelmer odkurzacze dla alergika z filtrem HEPA czy ULTRA, które skutecznie oczyszczają wypuszczane powietrze,
  • przynajmniej kilka końcówek – jeśli odkurzacz został wyposażony w szczotki do różnych powierzchni, będziesz mógł dokładniej wyczyścić wszystkie miejsca w swoim domu.

Worki do odkurzaczy dla alergików to nie wszystko, czyli jak ograniczyć pylenie podczas sprzątania?

Niezależnie od tego, jaki model urządzenia wybierzesz, możesz sprawić, że odkurzanie stanie się jeszcze bardziej efektywne. Dowiedz się, jak to zrobić:

  • jeśli zdecydowałeś się na odkurzacz bezworkowy, regularnie opróżniaj i myj pojemnik, w którym zbierają się brud i kurz,
  • jeśli jesteś posiadaczem odkurzacza workowego, wymieniaj worek, kiedy tylko się zapełni,
  • staraj się wymieniać worek bądź opróżniać pojemnik na zanieczyszczenia w jak najkrótszym czasie – w ten sposób ograniczysz kontakt z alergenem,
  • przed rozpoczęciem odkurzania upewnij się, że ssawka czy szczotka, której akurat używasz, nie jest zatkana lub owinięta włosami czy większymi zanieczyszczeniami – mogą one powodować ograniczenie skuteczności urządzenia.

Wybór odkurzacza dla alergika nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej że na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli. Aby ułatwić sobie to zadanie, wystarczy jednak poznać najważniejsze cechy i elementy wyróżniające odkurzacze dla alergików. Odpowiedni model z całą pewnością znajdziesz w naszej ofercie.