Jak nie dać się świątecznej gorączce? Sprawdź 4 sposoby, dzięki którym przygotowania świąteczne staną się bardzo proste

Przygotuj potrawy świąteczne ze sprzętami małego AGD..

Świąteczna gorączka zaczyna się tak naprawdę już w pierwszych dniach grudnia. Bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów, kreacji świątecznych, gromadzenie składników na potrawy, powolne sprzątanie domu. Mimo że ze wszystkim zaczynasz zazwyczaj wcześniej, najwięcej pracy zostawiasz pewnie na ostatnią chwilę – zawsze jest coś, co trzeba jeszcze zrobić. W tym artykule podpowiemy, jak nie dać się zwariować i co zrobić, aby odpoczynek na święta zaczął się już przed wigilią, a nie dopiero po niej, kiedy wszyscy goście wrócą do domów.

Na samą myśl o planowaniu świątecznych porządków robi Ci się słabo? Podobnie myślisz o przygotowaniu wigilijnych potraw? To znaczy, że do tej pory zabrakło Ci dobrego planu! Jak zabrać się do przedświątecznych zadań, żeby cieszyć się tym czasem z bliskimi? Sprawdź nasze pomysły!

Porządki świąteczne – od czego zacząć i jak sprawnie przez nie przejść?

Przede wszystkim pamiętaj, że świąteczne porządki możesz zacząć w dowolnej chwili. Poczujesz się pewniej ze wszystkimi przygotowaniami, gdy rozpoczniesz sprzątanie wcześniej? Możesz zająć się tym zadaniem już na początku grudnia. Jeśli jednak nie masz na to czasu, bez problemu zdążysz wyczyścić mieszkanie nawet tydzień przed Gwiazdką. Wystarczy, że wyznaczysz sobie listę zadań do zrobienia i będziesz się nią kierować. Od czego zacząć?

  1. Posegreguj rzeczy, które nie leżą na swoim miejscu – być może część z nich od dawna przerzucasz z kąta w kąt, bo tak naprawdę nie są Ci potrzebne.
  2. Przygotuj powierzchnie do odkurzania – zacznij od ścierania kurzy na górnych półkach, później na dolnych szafkach. Nie zapomnij także o przetarciu bądź odkurzeniu książek. Zbierz rzeczy z podłogi.
  3. Zabierz się do sprzątania kuchni – w przyjemnym i uporządkowanym otoczeniu będzie Ci się lepiej gotowało.
  4. Uporządkuj łazienkę. Zagospodaruj cały dzień na dokładne umycie tego pomieszczenia.
  5. Zajmij się odkurzaniem – z dobrym odkurzaczem workowym szybko poradzisz sobie z tym zadaniem. Pamiętaj, żeby wybrać urządzenie o dużej mocy, które wyciągnie kurz z każdego zakamarka.

Do świątecznych porządków zaangażuj całą rodzinę – to doskonały moment na przedświąteczną integrację. Może podczas sprzątania znajdziecie jakieś drobiazgi, które wywołają w Was przyjemne i nostalgiczne wspomnienia?

Jak zaplanować gotowanie na święta Bożego Narodzenia?

Przepisy na potrawy świąteczne czekają na Ciebie w kuchni już od listopada? To świetnie! Kilka dni przed wigilią możesz zabierać się do pracy! Upewnij się najpierw, że wiesz, które dania możesz przygotować wcześniej, a które muszą zaczekać do niemal ostatniej chwili. To pomoże Ci rozplanować pracę w kuchni i… zakupy! A jakie sprzęty warto przygotować, aby pichcenie było jeszcze przyjemniejsze, a przede wszystkim szybsze?

Jeśli w Twoim domu brakuje sprzętów małego AGD do kuchni, podpowiemy, które są absolutnie niezbędne do świątecznego gotowania.

Aby przygotować potrawy świąteczne, warto zaopatrzyć się w blender – zarówno ręczny, jak i kielichowy będzie dobrym wyborem. Dzięki niemu bez problemu zblendujesz wyjątkową grzybową zupę krem, którą podasz obok tradycyjnego barszczu. Warto zaopatrzyć się też w maszynkę do mielenia mięsa. Bardzo dobrze posłuży Ci do zmielenia maku na kutię i makowca, a także do przygotowania drobnego farszu na pierogi z kapustą i grzybami, uszka i krokiety. Dzięki tym dwóm urządzeniom zaoszczędzisz kilka godzin na żmudnym cięciu i rozdrabnianiu dużych ilości kapusty, grzybów i maku. Z wigilii nikt nie może przecież wyjść głodny!

Praktyczne prezenty na święta – jak zaskoczyć bliskich?

Prezenty świąteczne warto zorganizować nieco wcześniej, żeby nie stresować się kilka dni przed wigilią. Część upominków możesz kupić nawet trzy lub dwa tygodnie wcześniej, zapakować i schować tak, aby nikomu z domowników nie zepsuć niespodzianki. Co jednak warto sprawić najbliższym, żeby prezent był praktyczny i nie wylądował w kącie tydzień po świętach? Sprawdź nasze propozycje:

  • tekstylia – niekoniecznie ubrania, lecz tekstylia typowo domowe, jak np. pościele, ciepłe i przyjemne w dotyku koce – takich domowych dodatków nigdy nie jest za wiele,
  • kosmetyki – wydaje się, że to najpopularniejszy, jaki można otrzymać na święta. Warto jednak pamiętać, że zestaw kosmetyków jest czymś, co przyda się zawsze i każdemu,
  • drobny sprzęt domowego użytku, jak np. trymer – dzięki niemu żaden mężczyzna nie będzie musiał martwić się ciągłym umawianiem wizyt u fryzjera czy barbera, ponieważ najmodniejszy wizerunek osiągnie całkowicie samodzielnie i w domowym zaciszu.

Odpoczynek w święta – jak przygotować się na kolację i nie zwariować?

Przyjazd całej rodziny na świąteczną kolację może być stresującym wydarzeniem – każdy chce przecież wyglądać idealnie. Jak zaplanować kreację świąteczną, aby prezentowała się zjawiskowo? To nic trudnego!

Przede wszystkim zadbaj o to, żeby wybrany przez Ciebie strój był idealnie wyprasowany. Jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu nad deską do prasowania, zdecyduj się na użycie żelazka parowego, które dzięki wysokiej temperaturze pary bez problemu i wyjątkowo szybko poradzi sobie z zagnieceniami. Wybierz taką kreację, której nie nosisz na co dzień – może być prosta, ale w jakiś sposób wyjątkowa. Zrezygnuj z biało-czarnej klasyki, zaszalej i ubierz coś wzorzystego, może delikatny brokat? Zrób wrażenie na gościach! Dobierz subtelne dodatki, które nie będą odciągać wzroku od wybranej kreacji, a jedynie ją podkreślą. Przygotuj strój kilka godzin przed kolacją, żeby w ostatnim momencie wszystko było gotowe.

Święta zaplanowane? Możesz rozsiąść się wygodnie i napić wybornej kawy, najlepiej z ekspresu, dzięki któremu zrobisz ją jednym przyciskiem. Znajdziesz taki w naszej ofercie. Świąteczna gorączka nie jest wcale taka straszna, kiedy masz odpowiedni plan i wszystko pod kontrolą!