Grzybobranie zakończone? Pora na suszenie grzybów i innych produktów spożywczych

Każdy grzybiarz nie może doczekać się jesieni. To właśnie w tym okresie wśród leśnego runa pojawiają się podgrzybki, koźlarze, maślaki, gąski oraz borowiki znane powszechnie jako prawdziwki. Udało Ci się znaleźć w tym roku wyjątkowe okazy? Twoje kosze pękają w szwach od nadmiaru grzybów? A może to było Twoje pierwsze grzybobranie i teraz nie do końca wiesz, co zrobić z zebranymi okazami? Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie! Pora na suszenie grzybów. Pomoże Ci w tym suszarka do produktów spożywczych. Przekonaj się, że to urządzenie przyda Ci się nie tylko jesienią.

Jak suszyć grzyby? Poznaj sprawdzone rozwiązania

Suszenie grzybów to doskonały sposób na przedłużenie ich przydatności do spożycia i wykorzystanie w późniejszym czasie, np. w okresie Gwiazdki. Aby ususzyć grzyby, możesz skorzystać z jednej ze sprawdzonych metod:

  • suszenie grzybów w piekarniku – ułóż grzyby na ruszcie lub tacce w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Ustaw temperaturę piekarnika na 50℃ i włącz termoobieg. Suszenie potrwa kilka godzin. Uwaga: przez długo działający piekarnik Twoje rachunki za prąd mogą wzrosnąć, zwłaszcza jeśli masz dużo grzybów i suszysz je w kilku turach. Dodatkowo w czasie suszenia piekarnik jest wyłączony z użytku – nie możesz więc wykorzystać go do innych celów;
  • suszenie na nitce – metoda znana z dzieciństwa. Pojedyncze kawałki grzybów nawlecz na nitkę i rozwieś w nasłonecznionym miejscu (może być też w pobliżu grzejnika). Jest to rozwiązanie bardzo pracochłonne, ponieważ grzyby trzeba często poprawiać na nitce. Dodatkowo wymaga znalezienia odpowiedniej przestrzeni;
  • suszenie grzybów w suszarce – najwygodniejsza i najprostsza metoda suszenia grzybów. Suszarka to małe AGD do kuchni, które nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym skutecznie suszy różne produkty spożywcze.

Jak suszyć grzyby w suszarce? Dokładne wskazówki

Czy suszenie grzybów w suszarce do produktów spożywczych jest aż tak proste? Jak najbardziej! Jeśli jednak chcesz poznać dokładną instrukcję od momentu przygotowania grzybów do ich wyjęcia z urządzenia, koniecznie czytaj dalej.

Zacznij od ustalenia, jak przygotować grzyby do suszenia. Gdy przyniesiesz wszystkie okazy z lasu, najpierw obejrzyj je dokładnie i upewnij się, że nie ma wśród nich nic trującego. Wyrzuć też grzyby nadpsute i robaczywe. Uwaga: przed suszeniem nie musisz myć ani moczyć grzybów. Wystarczy, że oczyścisz je ze ściółki, np. za pomocą lekko zmoczonej ściereczki.

Teraz pora na pokrojenie grzybów. Tych najmniejszych nie musisz dzielić na części – susz je w całości. W przypadku dużych okazów oddziel kapelusze od trzonków. Kapelusze pokrój w plastry, natomiast trzonki przedziel wzdłuż, na pół. Twoja praca jest prawie skończona.

Teraz wystarczy, że rozłożysz grzyby w suszarce tak, by jak najmniej stykały się ze sobą. Na koniec włączasz urządzenie i gotowe.

Jaka suszarka do grzybów? Czyli wybierz odpowiednie urządzenie

Sposób ustawiania suszarki spożywczej zależy od konkretnego modelu tego urządzenia. Jeśli więc jeszcze nie masz suszarki w swoim domu, warto zawczasu pamiętać o kilku rzeczach, na które należy zwrócić uwagę. Są to:

  • liczba tac – im większa, tym więcej grzybów jednocześnie będziesz mógł suszyć. W przypadku większej liczby grzybów najlepiej sprawdzi się suszarka z czterema tacami,
  • maksymalne obciążenie – im większe, tym więcej grzybów możesz włożyć do środka. Odpowiednia wartość to 2,5–2,8 kg na jedną tackę,
  • timer – dzięki niemu możesz ustawić czas suszenia grzybów, dlatego zwróć uwagę na szeroki zakres godzin (najlepiej od 1 do 48 godzin),
  • regulacja temperatury – grzyby wymagają suszenia w temperaturze 40–50°C. Warto jednak wybrać urządzenie z większym zakresem temperatury (np. do 70°C), dzięki czemu będziesz mógł suszyć w nim także inne produkty spożywcze,
  • sterowanie i wyświetlacz – najwygodniejsze i najbardziej intuicyjne jest sterowanie cyfrowe. Dzięki panelowi widzisz bowiem wszystkie ustawienia na wyświetlaczu.

Jakie urządzenie warto więc wybrać? Zwróć uwagę na suszarkę Zelmer ZFD1005. W urządzeniu znajdziesz cztery okrągłe tace, które możesz ustawić na dwóch różnych wysokościach. Wszystkie tace mają 32 cm średnicy, dzięki czemu pomieszczą nawet dużą liczbę grzybów. Co ważne, możesz je łatwo wyciągnąć z urządzenia i umyć pod bieżącą wodą. To bardzo ułatwia utrzymanie suszarki w czystości. Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest suszarka spożywcza Zelmer ZFD1010. Urządzenie zostało wyprodukowane w Polsce z wysokiej jakości materiałów – zewnętrzna część z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Maksymalne obciążenie suszarki to 11,2 kg, czyli aż 2,8 kg na każdą z czterech tacek. Możesz więc bez problemu suszyć dużą liczbę grzybów czy innych produktów spożywczych.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Gdy suszarka skończy swoją pracę, Twoje grzyby będą już ususzone. Teraz czeka Cię jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – przełożenie grzybów do odpowiedniego pojemnika. Pamiętaj, że suszone grzyby należy schować do szczelnych pojemników, ponieważ bardzo łatwo chłoną wilgoć. Mogą być one wykonane z blachy, drewna, plastiku lub szkła. Zwróć jednak uwagę, że jeśli wybierzesz szklany słoik, powinien on stać w ciemnym miejscu.

Dlaczego prawidłowe przechowywanie suszonych grzybów jest tak ważne? W ten sposób zachowują one swój doskonały aromat i smak. Nie ma także żadnego ryzyka, że zagnieżdżą się w nich np. mole spożywcze.

Suszenie grzybów i nie tylko, czyli co można suszyć w suszarce?

Grzyby to niejedyne produkty spożywcze, które możesz suszyć w suszarce. Choć suszarka do grzybów to powszechnie funkcjonująca nazwa, w rzeczywistości zastosowanie tego urządzenia jest znacznie większe.

Suszarka do produktów spożywczych, bo tak brzmi jej dokładna nazwa, może pełnić również inne funkcje. Sprawdź, jakie:

  • suszenie owoców w suszarce – do suszarki możesz włożyć wszystkie mięsiste owoce, np. jabłka, śliwki, gruszki, banany, winogrona. Z gotowego suszu możesz później przygotować np. świąteczny kompot,
  • suszenie warzyw w suszarce – mogą to być pomidory, marchewka, pietruszka, seler czy por. Przykładowo, suszone pomidory to jeden z najlepszych dodatków do wielu dań. Możesz przygotować z nich np. pastę na kanapki, sos do makaronu czy wykorzystać je do nadziewania mięsa (polędwiczek lub kurczaka),
  • suszenie ziół w suszarce – jeśli hodujesz w ogrodzie lub na balkonie zioła, suszarka spożywcza pozwoli Ci przygotować z nich wspaniałe dodatki do wielu dań. Możesz suszyć m.in. rumianek, melisę, oregano, miętę, a także mak czy czarnuszkę.

Suszenie grzybów i innych produktów spożywczych za pomocą suszarki to bardzo łatwe zadanie. Przekonaj się o tym sam, wybierając naszą prostą w obsłudze i wygodną suszarkę Zelmer ZFD1005 lub suszarkę Zelmer ZFD1010.